:: Čaj


PRAVIDLA PRO VÝBĚR KERAMIKY


  1) Nakupovat raději za denního světla, umělé světlo zkresluje barevné odstíny.
  2) Neexistuje obecné pravidlo, pro který čaj která konev. Sami se rozhodnete, zda-li chcete čínský čaj do čínské konve nebo prostě do té, která se Vám líbí.
  3) Upřednostněte konvičku se sítkem v hubičce (dovolí vám připravovat špičkové listové čaje přímo v konvici doléváním horké vody) před vyjímatelným keramickým sítkem - to mnohdy horké ztěží uchopíte a čaj je zde uvězněn - i Vy by jste v této situace snadno zahořkli.
  4) Neglazovaný povrch neumožňuje dokonalou očistu (ta je však např. v Číně dokonce nežádoucí - cení se mnohaletý "čajový kámen" v konvici). Také se může stát, že čaj pochytí z konve jistou zemitost - v Číně opět ceněnou. A pokud střídavě používáte konev pro odlišné čaje, v neglazované konvi je chuť předchůdce daleko více "zažraná".
  5) Pomyslet na skladnost - pokud bude konvice uložena ve skříňce, je daleko praktičtější boční keramické ucho než vrchní bambusové. Máte-li málo místa, jistě oceníte, když i šálky půjdou zasunout do sebe navzájem.
  6) Velikost konvice volit především podle toho, kolik čaje zpravidla vypijete během krátké doby a také s kolika lidmi. Zároveň se zohledňuje skutečnost, zda převážně popíjený čaj bude vícenálevový. Takže například:
  1. Pokud jste čtyři, pijete statečně a hlavně černé čaje (jeden nálev), chce to konev alespoň litrovou + 4 větší šálky.
  2. Máte hodně návštěv - větší konvice (kdo bude pořád odbíhat připravovat další čaje?) a více malých šálků.
  3. Jste dva a preferujete vícenálevové čaje - malá konvice, dva šálky.
  7) Pokud pijete pomalu, téměř ke každé konvici existuje ohřívaček, který pomocí čajové svíčky udrží nápoj teplý - čaj však stárne daleko rychleji než my.
  8) Vyzkoušejte před nákupem, jak konvička nalévá (některé jsou uslintané až hrůza)
  9) Nakupujte u renomovaných zbožíznalců, investujete do klidu následujících let doby životnosti konvičky. Sami děláme maximum pro eliminaci vad (je to přeci jen ruční výroba), prodáváme jen kvalitní zboží. Vyskytne-li se přeci jen problém, je rychle vyřešen. Toto vám nezaručí žádný příležitostný prodejce ve stánku.
  10) Pokud si nevyberete z obrovského množství konvic, lze díky přímé spolupráci s keramiky zadat i práci na zakázku, je však dobré přijít již s určitou představou a počítat s tím,že výrobní a dodací lhůta (keramici jsou z celé republiky a Česká pošta není schopna doručit zásilku nepoškozenou) je 1-2 měsíce. Zároveň lze doobjednat i doplňky k zakoupené konvici, které běžně nevedeme.
  11) Pokud přenášíte čajový¨servis na tácku na delší vzdálenost (např. na zahradu), volte konvici i šálky s širším dnem = stabilnější.
  12) Pokud chcete doplnit již používaný servis či dokoupit jen bambusové ucho, vemte s sebou konvičku. Výběr je veliký a snadněji se doladí potřebné.
  13) Pokud si chcete vybrat u nás, je lépe si udělat základní představu z této nabídky, snadněji se zorientujete v obchodě. Těžko však můžeme garantovat, že vždy bude přesně ta konvička, kterou si vyberete, k dispozici. Jsou to zpravidla originály, ale každá má spoustu sester. Chceme, abyste dvakrát nevstoupili do stejné čajovny. To by byla nuda.